İsa ÇİMEN -DOLAR NASIL DÜŞER-
Yazı Detayı
21 Kasım 2021 - Pazar 20:11
 
-DOLAR NASIL DÜŞER-
İsa ÇİMEN
isacimen@cukurovahaberajansi.com
 
 

Bu hafta yazımda Türkiye ekonomisi üzerinde  görüşlerimi beyan ederek biraz kara düzen yani Allah ne verdiyse  misali davranacağım. Çünkü ok yaydan çıkmıştır. Dönüşü olmayan yoldadır. Benim umurumda değil birkaç yıl sonra  vatandaşlarımızın bu hükümeti  ve iktidarı değiştirebilir olması en demokratik ve en doğal hakkımızdır. Anlatmaya çalıştığım ve vurgu yaptığım konu net olarak şudur. Siyaset yapmıyorum. İsteyen istediği gibi anlayabilir. Yüzyıl önce ülkemiz coğrafyalarında ne yapıyorsa  şuan misli misli yapılmaya çalışılıyor. Dış güçler diye beyan edilen bizim küçümsediğimiz mihrap odaları boşuna diretmiyor bunları bize. Bu dolar nasıl düşer biliyormusunuz?

Hükümet bertaraf olursa dolar düşer . Ama o devran bitti kardeşim. Biz çıkalım  Suriye’den kur oraya malum devleti dolar düşsün, en zor dönemimizde kazandığımız Kıbrıs’tan vazgeç,  dolar düşsün. Ege’de kahpe Yunan’a  tamam  de dolar düşsün, mavi vatandan vazgeç , kardeşim dediğim Azerbaycan’ı yapayalnız bırak, Libya’da kan kustur, Karabağ’da  Azrail ol, Filistin’e nefes verme dolar düşsün. Yok ya nerede görülmüş dolar birkaç lira düşecek diye,  biz vatan verelim. Biz iki kardeş arasında miras paylaşırken bile kardeşimize bir karış toprak bile vermeyiz. Dışarıdan rüzgar estikçe yön değiştirmeyiz.  Aklımızı peynir ekmekle yemedik. Bize kimse şunu dayatmasın.  Bütün dünya bolluk bereket içinde bir tek Türkiye yerinde sayıyor sanki.  Tüm dünya küresel kriz içindedir. Biz önce kendimize bakalım. Bende dahil işletme sahibiyim. Ülkemizde iş ve para baronları  hükümet yapmadan siz yapın görelim niyetinizi. Hepimiz asgari ücret üzerinden yani katında ödeme yapıyormuyuz. Yapın susmayın. Niyetinizi görelim. Varili 45-50 dolar olan  petrol  90-95 dolar oldu. Ham madde iki katı, sesimiz çıkmıyor. Yılbaşında asgari ücret zammı var. Orada konuşmak üzerine susuyorsunuz. Faiz yükseldikçe kazanıyorsunuz. Yıllardır  Türkiye’yi soyan para baronları kazanıyorsunuz. Ama sorumlusu  hükümet öylemi?  Sorunu iska  geçiyorsunuz  geçmeyin. Parayla pulla itibar kazanıyorsunuz. Paranız biterse itibarınızda biter.  Aynı geminin içindeyiz dümen  değişiyor  ama mürettebat aynı. Bu millet pire için yorgan yaktı. Gemi su alıyor, haberiniz olsun. Yerden yere vurduğunuz hükümete tavsiyem şudur.

 Şu anki ittifak ortağı da, yıllardır muhalefet olan partide, sükse yapan hanım efendide partiden  ayrılıp parti kuran eski kurmaylarda  adını sayamadığım bütün ülke partilerimizde işi göğüsleyip ülkemizi  yönetmeye başlasa da  bu devranın  taviz vermeden değişmeyeceği net ve aşikârdır. Bu dolar düşmesin razıyım.

Ama !

 Asgari ücretle bu milleti boğdurmayın. Pahalı pazarla ekonomik sıkıntı,  darboğaz  ile ülke için gerekli olan itibar pazarı üzerinden, tümü dahil bürokrasi ve bürokrat şahşahı ile psikolojisi darmadağın olan toplumu ayrıştırmadan biran evvel  refaha kavuşturun. Yoksa para harcamayan  bu millet adam harcayacaktır. Görünen köye kılavuza ihtiyaç yoktur.

                                                                                                                                    saygılarımla...

 
Etiketler: -DOLAR, NASIL, DÜŞER-,
Yorumlar
Haber Yazılımı