Ripple Ethereum’a Savaş Açtı: XRP Fiyatı Sert Yükseldi
Haber
30 Ocak 2021 - Cumartesi 19:19 Bu haber 2941 kez okundu
 
Ripple Ethereum’a Savaş Açtı: XRP Fiyatı Sert Yükseldi
KRİPTO COİN Haberi
Ripple Ethereum’a Savaş Açtı: XRP Fiyatı Sert Yükseldi

Popüler altcoin Ripple (XRP), birkaç aydır SEC davası ve onun sonuçlarıyla uğraşıyor.

Ripple Labs, şirketi SEC’le yaşanan dava süreci sonrası ilk savunma belgesini dün itibarıyla teslim etti.

Şirket, popüler altcoin XRP’nin menkul kıymet olduğunu söyleyen ve uygulanan testten geçemediği için tazminat davası açan SEC’in kendilerini görmezden geldiğini söylüyor.

Popüler altcoin Ripple (XRP), birkaç aydır SEC davası ve onun sonuçlarıyla uğraşıyor. Bu süreçte büyük bir değer kaybeden kripto para projesinin yöneticileri, son günlerde yatırımcılarına olumlu mesajlar iletmeye çalışıyor. Gündemin ilk sırasında olan davayla alakalı resmi belgeleri gerekli kurumlara teslim eden şirketin, bu belgelerde temas ettiği bazı noktalar ilgi çekici. Bahsi geçen belgelerde Ethereum’la ilgili örnekler çok konuşulacağa benziyor.
Ripple Labs, şirketi SEC’le yaşanan dava süreci sonrası ilk savunma belgesini dün itibarıyla teslim etti. Şirket, daha önce tekrarladığı gibi XRP varlığının menkul kıymet olmadığını ve SEC’in yetki alanına girmediğini ifade ediyor. Savunma metninde dikkat çeken nokta ise dev kripto para Ethereum üzerinden verilen örnekler oldu. Yöneticiler, popüler altcoin XRP’nin Ethereum’dan bir farkı olmadığını öne sürüyor.

 

Ripple Ethereum’u İşin İçine Dahil Etti
Dün yapılan açıklamaya göre Ripple Labs, SEC’le yaşanan davada kendisinden istenilen savunma belgelerini teslim etti. Şirket, popüler altcoin XRP’nin menkul kıymet olduğunu söyleyen ve uygulanan testten geçemediği için tazminat davası açan SEC’in kendilerini görmezden geldiğini söylüyor. Medyaya açıklamalarda bulunan Ripple’ın yöneticisi, Ethereum’un menkul kıymet sayılmamasının arkasında yatan gerekçeleri talep ettiklerini ifade etti;

“SEC açıkça iki kazanan seçti ve Bitcoin’le Ethereum’dan çok daha büyük, gelişen ve sağlam bir endüstriyi görmezden geldi. Doğrudan davayla ilgili araştırmalarımızın dışında, Bilgi Özgürlüğü Yasası’nın (FOIA) bize sunduğu hakla birlikte, SEC’in, Ethereum’un menkul kıymet olmadığı görüşünü nasıl belirlediği hakkında bir bilgi talebinde bulunduk.”

Geçmişte de Tartışma Yaşanmıştı
SEC davasının ilk ortaya çıktığı günlerde, Ripple şirketinin Ethereum’u işin içine dahil etmesi gündem olmuştu. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, sosyal medya üzerinden bir paylaşımda bulunmuş ve XRP varlığına yönelik ağır kelimeler kullanmıştı. Dün teslim edilen belgeler ve yönetici açıklamaları sonrasında, şu an için Ethereum tarafından herhangi bir açıklama bulunmuyor. Fakat dava süreci ilerledikçe, Ripple’ın savunmasının dayanağı olan Ethereum’la yaşanan gerginlik sürebilir.

Ripple tarafı uzun bir süredir davanın etkilerini silebilmek adına kendilerini aklayacak paylaşımlarda bulunuyor. CEO Brad Garlinghouse da geçtiğimiz günlerde ,2020 yılının şirket ve XRP adına çok iyi geçtiğini, üstelik dava sürecinden sonra 15 yeni müşteriyle anlaşma imzaladıklarını belirtmişti. Bu tip haberlerin çıkmasıyla birlikte, fiyatta da belirgin artışlar gözlemleniyor.

 

XRP Fiyatı Önemli Bir Çıkış Yakaladı
Diğer yandan piyasalar, birkaç gündür yaşanan WallStreetBets hareketi sonrası gözle görülür bir çıkış içinde ilerliyor. Dogecoin ve Bitcoin’in yukarı yönlü sert hareketi sonrası, birçok altcoin fiyatında önemli yükselişler gözlemlendi. Ripple (XRP) fiyatı da dün çıkış yapan kripto paralar arasındaydı. Bununla birlikte teslim edilen belgeler sonrası, XRP’nin bugün de çıkışını sürdürdüğü görülüyor.

Popüler altcoin Ripple (XRP), yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,32 dolar seviyesini aşmaya çalışıyor. Genel yükseliş trendi başlamadan önce 0,28 dolar seviyelerinde ilerleyen XRP’nin, son iki gün içinde yaklaşık yüzde 25 değer kazandığı görülüyor. Dava belgeleri ve olumlu açıklamalar, şüphesiz bu çıkıştaki en büyük etken. Yine de birçok uzman, dava sonuçlanana kadar XRP’nin her iki yöne de hareket edebileceği konusunda yatırımcıları uyarıyor. Davadaki ilk duruşmanın şubat ayında gerçekleşeceği açıklanmıştı. Gelen haber akışlarına göre yatırımcıların tepkisi, fiyatı önemli ölçüde etkileyebilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ripple, Ethereum’a, Savaş, Açtı:, XRP, Fiyatı, Sert, Yükseldi,
Yorumlar
G-TPXT59CG9G
Haber Yazılımı