GÜNEY KORE'DE KUŞ GRİBİ ALARMI, 24 BİN ÖRDEK İTLAF EDİLECEK...
Haber
20 Kasım 2021 - Cumartesi 22:44
 
GÜNEY KORE'DE KUŞ GRİBİ ALARMI, 24 BİN ÖRDEK İTLAF EDİLECEK...
Güney Kore Tarım, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı, Güney Jeolla eyaletindeki bir ördek çiftliğindeki ördeklerde yüksek derecede bulaşıcı kuş gribi tespit edildiğini belirterek, 24 bin ördeğin itlaf edileceğini aktardı.
DÜNYA Haberi
GÜNEY KORE'DE KUŞ GRİBİ ALARMI, 24 BİN ÖRDEK İTLAF EDİLECEK...

Güney Kore’de bir çiftlikte daha kuş gribi salgının tespit edilmesinin ardından bu yıl ülkedeki 6’ıncı salgın kayıtlara geçti. Güney Kore Tarım, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güney Jeolla eyaletinde yer alan Gangjin kentindeki bir ördek çiftliğindeki ördeklerde yüksek derecede bulaşıcı olan kuş gribinin alt tipi H5N8 tespit edildiğini belirterek, 24 bin ördeğin itlaf edileceğini aktardı.

Japonya’da kuş gribi alarmı! Uyarı seviyesi en üst düzeye çıkarıldı

KUŞ GRİBİ JAPONYA'DA 3 EYALETE SIÇRAMIŞTI

Kuş gribi son birkaç haftadır, aralarında Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Danimarka’nın bulunduğu birçok Avrupa ülkesinde yayılmaya başladı. İngiltere’nin Warwickshire bölgesinde yer alan Alcester kentindeki bir tesiste bulunan kanatlı hayvanlarda 8 Kasım’da yüksek derecede bulaşıcı olan H5N1 virüsü diğer adıyla kuş gribi tespit edilmişti. Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (Defra) tarafından yapılan açıklamada, tesisteki kuş gribi vakaları doğrulanarak, tesiste bulunan tüm hayvanların itlaf edileceği aktarılmıştı. Tesiste kaç adet hayvanın bulunduğu ise paylaşılmamıştı.

AVRUPA'DA DA YAYILIYOR

Fransa’da 5 Kasım’da resmi gazetede yayımlanan karara göre, kuş gribi alarmı en yüksek seviyeye çıkarılmış, virüsle temastan kaçınmak için kümes hayvanlarının karantinaya alınması gerektiği belirtilmişti. Fransa Tarım Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa’da kuş gribi durumunun kötüleşmesi üzerine ülkede kuş gribi alarmını en yüksek seviyeye çıkarıldığı duyurulmuş, Avrupa’da geçtiğimiz ağustos ayından bu yana 130 kuş gribi vakasının tespit edildiği bildirilmişti. 

Kaynak: Editör: Çukurova Haber Ajansı
Etiketler: GÜNEY, KORE'DE, KUŞ, GRİBİ, ALARMI,, 24, BİN, ÖRDEK, İTLAF, EDİLECEK...,
Yorumlar
Haber Yazılımı