Uzman psikolog, çocuğu okula başlayan anne-babaları uyardı 

12 Eylül 2022 Pazartesi 11:43
Uzman psikolog, çocuğu okula başlayan anne-babaları uyardı 

MERSİN'de Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü uzman psikoloğu Gülnihal Bilim, çocuğu ilk defa okula başlayan ebeveynleri uyardı. Bilim, "Ebeveynlerin, çocuğunun öğretmeni ile iletişiminin kuvvetli olması ve işbirliği içinde olmaya özen göstermesi gerekiyor" dedi.
Okula başlama sürecinde, en az çocuk kadar, anne ve babanın da hazır olmasının gerektiğinin altını çizen Uzman Psikolog Gülnihal Bilim,  çocuğu okula ilk defa başlayan ebeveynler için kritik öneme sahip uyarılarda bulundu. Bilim, "En temel olması gereken şey, anne ve babanın duygusal olarak hazır olmasıdır. Çocuk ailesinden ayrılırken ebeveyninin üzüntüsünü ve kaygısını hissettiğinde uyum süreci zorlaşmaktadır. Mümkün olduğunca sürecin normal ve gelişimsel olduğunuzu kendinize sık sık hatırlatmanız önemlidir" dedi.
'GÜVEN ORTAMI ÖNEMLİ'
Uzman Psikolog Bilim, merak uyandırmanın da bu süreçte önemli yer tuttuğunu belirterek, “Okula başlarken okulla ilgili çocuğunuza okulun nasıl bir yer olduğunu, neye benzediğini, içinde neler olduğunu sorgulamasına ve hayal etmesine fırsat sunarak çocuğunuzun okulla ilgili merak uyandıracak ve ilgisini arttıracaktır. Ebeveynlerin, çocuğunun öğretmeni ile iletişiminin kuvvetli olması ve işbirliği içinde olmaya özen göstermesi gerekiyor. Çocuk; ebeveyninin öğretmenine inandığını ve güvendiğini hissederse kendisi de benzer davranışlar edinecek ve benzer duygular hissedecektir. Böylece öğretmen-çocuk arasında bağı kuvvetlendirecektir" diye konuştu.
'UYUM SÜRECİNE KATKI SAĞLAYACAK'
Okulun belirsizliklerle dolu olmasının çocuğun alışma sürecini zorlayan bir etmen olduğunu dikkat çeken Bilim; "Bu nedenle belirsizlikleri en aza indirmek adına çocuğunuza nereye gideceğini, ne kadar süre vakit geçireceğini, gün içinde neler yapacağını, onu okula kimin bırakıp kimin alacağı gibi rutin süreçleri detaylı anlatmak gerekmektedir. Çocuğa, okulda onu bekleyen yeniliklerden bahsetmek uyum sürecine katkı sunacaktır. Bu süreçte ev veya şehir değiştirme gibi büyük değişikliklerden kaçınılması gerek. Çünkü çocuğun birçok farklı yeni deneyimle aynı dönemde baş etmeye çalışması zorlayıcı olacaktır" ifadesini kullandı.
'YENİ BAŞLAYAN ÇOCUKLAR ÇOK SORU SORAR'
Okula yeni başlayan çocukların, bu süreçte çok soru soru sorabileceğine de işaret eden Gülnihal Bilim; sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Bu durum merakını gidermesinin yanı sıra kendisini rahatlatma ihtiyacından dolayıdır. Bu nedenle çocuğunuzun sorduğu sorulara sabırla yanıt vermek önemlidir. Nasıl yanıt vereceğinizi bilmediğiniz sorular sorması durumunda da ‘Bunu sana nasıl açıklayacağımı bilmiyorum, yanıtı öğrenip seni bilgilendireceğim’ diyebilirsiniz. Okulla ilgili yapılan alışverişlerde, ev ve oda düzenlemesinde çocuğunuzun fikrini almak, ona seçenekler sunmak ve çocuğu sürece dâhil etmek çocuğunuzun motivasyonunu arttıracaktır. Çocuğu okula bırakma ve ayrılma sürecini iyi yönetmek ve travmatik bir hale sokmamak da kritik öneme sahiptir. Evet, bu bir geçiş ve alışma süreci olduğu için sancılı geçebilir, biraz gözyaşı da olabilir. Ancak çocuğu okula bırakan ebeveynin okuldan ağlayıp uzaklaşması çok sakıncalıdır. Çocuğun güven duyduğu bağlanma figürü olan anne-babasının olmadığı bir ortamda tek kalması olumsuz duygulara yol açabilir. Bu nedenle çocuğun; yeni mekânı, yeni insanları güvende hissettiği kişiler olan ebeveynleri ile keşfetmesi daha rahat olacaktır. Bu nedenle kademeli şekilde okuldan uzaklaşmak en sağlıklı yöntem olacaktır." 
'ZAMANLA ALIŞIR DİYE GÖZ ARDIETMEYİN'
Özellikle okulun ilk günlerinde çocukları vaktinde okula bırakmanın ve vaktinde teslim almanın önemine de dikkat çeken Bilim, sözlerini şöyle tamamladı:
"Ebeveynler, çocuğuna kendi olumlu okul deneyimlerini anlatarak model olması okul hakkında olumlu tutum geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Her konuda olunması gerektiği gibi okula başlarken de kararlı, istikrarlı ve tutarlı olunmalıdır. Ağladığı için, ‘Tamam, sen bugün okula gitme bir şey olmaz’ demek çocukta ‘ağladığımda isteklerim oluyor’ algısı oluşturacaktır. Bunun yerine, ‘Seni anlıyorum, bu gerçekten zor bir süreç ama ben her zaman senin yanındayım ve destekçinim’ demek çocuğun duygularını yansıtarak konuşmak çocuğu güvende hissettirecektir. Bir süreliğine evden bir objeyi okula götürmesine izin verebilirsiniz. Okul ile ev arasında bir bağ kurmak amacıyla çocuğunuzun okulda yaptığı faaliyetlerden evde sergi oluşturabilirsiniz. Okulda tanıştığı arkadaşlarıyla dışarıda da programlar yapmak çocuğun okulla bağını arttıracaktır. Okul sonrası gün değerlendirmesinde sorgulayıcı olmayın. Sürece kendi gününüzden bahsederek başlayabilirsiniz ve ‘Günün nasıl geçti?’ sorusu yerine, bugün en çok seni ne şaşırttı, ne güldürdü gibi sorular sorabilirsiniz. Çocuğun; değişim süreçlerinde birileri tarafından anlaşıldığını hissetmesi çok önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzun duygularını yok saymayın, anlayıp karşılık verin. Eğer çocuk, bir aydan uzun bir süre türlü okula alışamıyorsa ayrılık kaygısı yaşıyor olabilir. Bu nedenle ‘zamanla zaten alışır’ diye göz ardı etmeden ve vakit kaybetmeden bir uzman desteği almak önemlidir. Böyle bir durum ile karşılaşmanız halinde Akdeniz Belediyesi olarak her zaman yanınızda olduğumuzu belirtmek isteriz." () 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.